У стандартному списку хімічного ґрунтового аналізу визначають наступне: рівень pH, знаходження у зразках свинцю, кадмію, нікелю, міді, а також миш'яку та ртуті. Перевіряє тест та наявність у зразках бензапірену, нафтопродуктів. Нарешті аналіз показує сумарний маркер забруднення.
По кожному маркеру лабораторія робить висновок, аналізуючи ступінь хімзабруднення ґрунту. Вердикт варіативний: чистий, допустимий, а також помірно небезпечний, небезпечний і крайній ступінь – надзвичайно небезпечний.
Мінералогічний
Аналіз покаже, які первинні та вторинні мінерали зустрічаються у ґрунті. А вони становлять більшу частину маси ґрунту. У ґрунті бувають такі шари: глинистий, мулистий, колоїдний. Усі ці частини досліджують окремими методами.
Так у дослідника утворюється інформація, звідки походить грунт, які критерії вивітрювання.
Агрохімічний
Цей аналіз існує вузька спрямованість. Він дає розуміння, яка у землі концентрація конкретних хімічних речовин. Важливо, як ці речовини можуть впливати на посіви, посадки, стан культур загалом.
Токсикологічний
Виявляє у ґрунті вміст миш'яку, свинцю, ртуті, а також нафтопродуктів. Роблять його так: водою розбавляють ґрунтову пробу, у рідину спеціальним десантом відправляють рачків дафній, а також водорості хлорела, та їх смертність показує, яка токсиконебезпека ґрунту.
Проводяться додатково радіологічні аналізи, що здійснюються за допомогою спектрометра. Якщо ділянка знаходиться у відносній близькості до АЕС, актуальність цього аналізу важко переоцінити. Важливими є й окремі мікробіологічні дослідження, наприклад, титриметричний та гельмінтологічний аналіз, інші тести.
Способи проведення аналізів є різними: від вивчення водної витяжки до гранулометрії тощо. При санітарному контролі грунту обов'язковий ряд аналізів, у яких відбирають зразки ґрунту для уточнення основних санітарних показників.
Валовий аналіз — це дослідження елементного складу ґрунту, що визначає і гігроскопічність води, і втрати при прожарюванні, і ряд важливих для експлуатації ґрунту елементів.