Дизельний генератор не відноситься до критично важливих вузлів автомобіля. Якщо цей агрегат раптово вийде з ладу, авто одразу не заглухне, але й далеко виїхати лише на одному заряді акумулятора не вийде. Перевірити генератор автомобіля, оцінити його працездатність можна самостійно, найчастіше вдається швидко усунути причини несправностей.
Як перевірити дизельний генератор, не розбираючи його?
Працездатність генератора без розбирання можна перевірити двома способами.
Перший спосіб
Перевірений, але підходить тільки для карбюраторних автомобілів. Для перевірки працездатності агрегату потрібно запустити двигун, зняти з акумуляторної батареї негативну клему. Якщо в електроніці авто при цьому не спостерігається збоїв, значить проблем у роботі генератора немає. Цей спосіб не можна застосовувати на сучасних автомобілях.
Другий спосіб
Для другого методу буде потрібно мультиметр. Як перевірити генератор:
- Для перевірки роботи необхідно виставити вимірювальний пристрій у режим перевірки постійної напруги 0-20 вольт.
- Двигун не вмикати. Щуп чорного кольору під’єднати до мінусової клеми акумуляторної батареї, червоний до плюсу.
- Якщо генератор працює нормально, напруга буде приблизно 12,5 вольт.
- Запустити двигун, мультиметр не вимикати. При робочому генераторі показання вимірювального приладу збільшаться для 13,5-14,5 вольт.
Якщо при використанні мультиметра напруга менше ніж 13 вольт, це вказує на поломку генератора, найчастіше проблема пов’язана із системою заряджання акумулятора. Потрібна діагностика, оскільки при такій напрузі складно запустити двигун взимку.
Основні етапи перевірки генератора на дизелі
Існує кілька кроків для перевірки працездатності дизельного генератора:
- Зовнішній огляд. Необхідно переглянути стан корпусу, роз’ємів, кабелів, отворів для вентиляції. Всі елементи мають бути без видимих ушкоджень.
- Перевірка рівня палива та олії. Палива та масла має бути достатньо для тривалої роботи, інакше може статися поломка двигуна.
- Перевірка видачі енергії. Під’єднати генератор до кількох електроприладів, подивитися, як вони працюватимуть. За потреби зарядити акумулятор.
- Перевірка повітряного фільтра. Якщо фільтр забитий, повітря не зможе нормально надходити.
- Перевірка системи охолодження. Рівень рідини, що охолоджує, повинен знаходитися в межах норми.
- Перевіряє систему вихлопу. Для коректної роботи не повинно бути протікання, пошкоджень.
- Автоматика. При нормальній роботі автоматики відбувається коректне перемикання генератора на автономний режим.
У нормі генератор на дизелі працює плавно, немає сторонніх шумів та вібрацій. Генераторна частина пристрою здійснює струм за заданими параметрами.
Перевірка генератора у разі несправності
До поширених несправностей генератора відносять знос і проблеми у роботі графітових щіток, відмова регулятора напруги, вихід з діодного мосту, знос підшипників. Усі ці поломки генератора можна усунути. До несправностей, у яких агрегат не підлягає ремонту, відносять механічне руйнування деталей корпусу, перегорання обмоток ротора, статора.
Основні несправності та методи перевірки:
- Генератор погано запускається. Потрібно перевірити заряд акумулятора.
- Фари мерехтять або світло тьмяне, недостатня яскравість підсвічування панелі приладів. Необхідно провести діагностику приводного ременя генератора.
- Загорівся значок у вигляді акумулятора на панелі приладів — ознака того, що акумулятор не заряджається повністю. Потрібно відключити музику, фари, обігрів та вентиляцію салону, дістатися найближчого автосервісу або викликати евакуатор.
- Свист з-під капота непрогрітого автомобіля. Привідний ремінь слабо натягнутий.
- Ремінь перегрівається, з’являється дим та неприємний запах. Проблема виникає при збоях у роботі генератора чи вільних роликів. Необхідно перевірити шків генератора — обертання має бути легким, без перекосів при навантаженні.
- Під капотом виникають дзвінкі звуки, що шарудять. Проблема пов’язана із зносом підшипників кочення або обгінної муфти. Несправність можна усунути без зняття та розбирання генератора.
- Сторонні звуки як гулу виникають при замиканні обмотки статора.
Дизельний генератор не видає напруги
Дизельний генератор може працювати, але при цьому не видає потрібної напруги. Причини:
- відійшли контакти;
- проблеми зі щітками;
- зламався регулятор напруги;
- зносилася обмотка;
- прозір клапанів неправильно вставлений.
Для виправлення поломки необхідно провести діагностику всіх проблемних місць, у разі потреби замінити зламані елементи.
Перевірка системи управління
Основна ознака несправності системи керування дизель-генераторною установкою — двигун не зупиняється. Необхідно перевірити блок керування та його окремі елементи, при необхідності замінити деталі, що вийшли з ладу.
Як знайти причину несправності генератора?
Спочатку потрібно перевірити працездатність генератора мультиметром, послухати звук під час роботи.
При порушенні роботи агрегату або його частин виникають різні неполадки:
- Двигун не запускається. Можливі причини — акумулятор розрядився або вийшов з ладу, проблеми зі стартером, неправильно підключено електропроводку, забився паливний фільтр.
- Двигун повільно прокручується. Причини зламалося реле стартера, зносилися підшипники або внутрішні деталі.
- Двигун не зупиняється. Причини — збій у роботі системи управління, застряг клапан паливоподачі, несправний механізм відключення.
- Двигун перегрівається. Причини мало охолоджувальної рідини, радіатора засмітився, несправний радіатор або термостат.
- Високий тиск олії. Причини — використання неякісної олії, засмітився масляний фільтр.
- Синій дим під час роботи дизеля. Причини — витік олії, знос поршневих кілець, забилися або зламалися форсунки, збої в роботі системи впорскування палива.
- Білий дим під час роботи. Причини двигун не встиг прогріється до початку роботи, антифриз потрапляє в камеру згоряння, присутність води в паливі.
- Чорний дим під час роботи. Причини — проблеми у системі подачі палива, забився повітряний фільтр, зламалася турбіна чи форсунки.
Дизельні генератори, які довго не використовуються, потребують додаткової перевірки перед запуском.
Зменшити ризик серйозних несправностей допоможе регулярна перевірка та обслуговування. Багато поломок дизельного генератора можна виявити та усунути самостійно, але в деяких випадках без допомоги фахівця з діагностики та ремонту не обійтися.
FAQ
Як перевірити, чи живий генератор?
Найпростіший спосіб — за допомогою мультиметра, оптимальні показники близько 14 вольт. Другий спосіб – прогріти двигун до робочої температури, на кілька секунд затиснути газ до упору. Якщо фари стали горіти яскравіше, генератор працює.
Як визначити працює генератор чи ні?
Для перевірки працездатності генератора автомобіль повинен простояти щонайменше 12 годин. Виміряти мультиметром напругу на акумуляторі, показники повинні бути не нижче 12,7-13 вольт. Якщо показники 12,5-12,7, акумулятор заряджений не повністю, можливо, це перші ознаки того, що його треба замінювати.
Як перевірити генератор, не знімаючи з машини?
Перевірити можна мультиметром — виміряти напругу на клемах. У заведеному авто на неодружених оборотах показники мають бути 14 V, якщо автомобіль не заведений — 12V.
Як зрозуміти, що генератор не дає заряду?
Найбільш поширені ознаки такої несправності — горить лампочка АКБ на панелі приладів, нестабільно працюють джерела електроенергії, знижується інтенсивність світіння головних фар, чути сторонній звук при роботі генератора.