Платівку ще потрібно якось зберігати та підтримувати у пристойному стані, щоб не мити її перед кожним прослуховуванням. До того ж, окрім забруднень, трапляються й інші проблеми. Але спершу про зберігання. Після того як пластинка помита, для повноти результату потрібно зробити ще кілька простих рухів тіла: поміняти внутрішній конверт і запакувати все в конверт зовнішній. Здавалося б, все просто, але є низка нюансів. Майже завжди зовнішню картонну обкладинку потрібно трохи почистити зсередини. Я зазвичай обходжусь пилососом та металевою лінійкою, обгорненою марлею. Щоб прибрати пил і частинки картону, що обсипався з віком, цього достатньо. Далі – внутрішній конверт. Його я волію міняти завжди. Якщо штатний конверт є історичною та культурною цінністю, його варто просто почистити і вкласти поруч. Але пластинка після миття повинна поміщатися тільки в новий і чистий конверт. В магазині Plativka вас може зацікавити вінілова платівка Джаз.
Ще питання: як зберегти платівку у чистоті максимально довго? Хоча, звичайно, рано чи пізно її варто вмити ще раз. Але і про поточну акуратність забувати не варто. Якщо, наприклад, програвач не має кришки і диск весь час відкритий, то можна просто взяти будь-яку непотрібну пластинку і весь час тримати її на диску замість кришки — пилу при прослуховуванні таким чином на пластинку потрапляти буде набагато менше. Також потрібна якісна щітка для поточного чищення або ролик — цьому нескладному, але важливому аксесуару я сподіваюся знайти місце в окремому невеликому тесті.
І голку головки варто періодично чистити — щіткою, пензликом або чимось на зразок Zerodust. Головне — враховувати рекомендації виробника головки, тому що деякі екземпляри, наприклад голки головок Lyra, не можна чистити розчинами, тоді як багато інших головок дуже навіть можна.
Ще варто пам’ятати, що платівки потрібно зберігати вертикально на щільно заповнених полицях, уникаючи перегріву від батарей опалення або сонячних променів, але небажано складати їх в стопки горизонтально або зберігати під нахилом.
В інших випадках на платівці можуть залишатися як вихідний бруд, так і сліди самого клею. На мою думку, метод небезпечний і не найефективніший. Залишається мити. Тут є два основних способи — вручну, захищаючи «яблуко» і відмочуючи пластинку у воді, розчинах для миття і під струменем води, або можна скористатися спеціальною машинкою. До речі, захищати «яблуко» диска необхідно в будь-якому випадку. Порівнюючи ручний та машинний способи, я також перевіряв результати за допомогою мікроскопа.